HopkinsSports Instagram

Traditions

Johns Hopkins Athletic Hall of Fame Members Listed by Induction Year

The JHU Athletic Hall of Fame was created in 1994 to celebrate and recognize the outstanding tradition of Hopkins athletics along with the men and women who have made Homewood a special place. Election into the Johns Hopkins University Athletic Hall of Fame is the highest honor that can be bestowed upon a Hopkins athlete.

Eligible candidates must have played at least two full seasons of varsity competition at JHU or contributed outstanding service to athletics at Hopkins. A candidate may be inducted at any time beginning 10 years after receiving his/her bachelor's degree from Johns Hopkins or another accredited institution. Nomination of candidates are accepted from all sources and should be submitted in writing to the Hall of Fame Committee c/o the Department of Athletics.

Inductees

Class of 1994
Henry Ciccarone (Class of 1962)Football, Lacrosse, Coach
Louis Clarke (Class of 1922)Track and Field
Joe Cowan (Class of 1969)Football, Lacrosse
Bill Jews (Class of 1974)Basketball
C. Gardner Mallonee (Class of 1928)Football, Lacrosse, Coach
Bill Milne (Class of 1974)Swimming
Dr. G. Wilson Shaffer (Class of 1924)Administrator
Bob Scott (Class of 1952)Coach, Administrator
Fred Smith (Class of 1950)Lacrosse, Wrestling, Coach
Bill Stromberg (Class of 1982)Football, Baseball
Harry Tighe (Class of 1950)Soccer, Track and Field, Wrestling
Doug Turnbull, Jr. (Class of 1925)Football, Lacrosse
Jack Turnbull (Class of 1932)Football, Lacrosse
 
Class of 1995
Monika Bay (Class of 1982)Swimming
Vern Booth (Class of 1924)Track and Field
Emil "Buzzy" Budnitz (Class of 1953)Soccer, Lacrosse, Basketball
Lloyd Bunting (Class of 1950)Football, Lacrosse
Jim Kelley (Class of 1961)Football, Wrestling
Donaldson Kelly (Class of 1934)Lacrosse, Basketball, Football
Millard T. Lang (Class of 1934)Soccer, Lacrosse
Dick Oles (Class of 1968)Coach, Fencing
"Father" Bill Schmeisser (Class of 1902)Coach, Lacrosse
Bill Smiddy (Class of 1980)Swimming
Jack Thomas (Class of 1974)Football, Lacrosse
 
Class of 1996
Bob Babb (Class of 1977)Coach
Jon Blank (Class of 1981)Swimming
Mark Campbell (Class of 1986)Baseball, Football
Paul Cordts (Class of 1980)Fencing
Oscar Garcia-Rivera (Class of 1960)Football, Lacrosse
Gerry Greenfield (Class of 1974)Track & Field
Loree Kelcher (Class of 1978)Fencing
William "Kelso" Morrill, Sr. (Class of 1927)Coach
William "Bill" Morrill, Jr. (Class of 1959)Lacrosse
Frank Parreira (Class of 1980)Baseball
John Tolson (Class of 1941)Lacrosse
Mickey Webster (Class of 1959)Lacrosse
 
Class of 1997
Tom Biddison (Class of 1928)Football, Lacrosse
Frank ComfortCoach
Mark Horning (Class of 1975)Swimming
Lou Koerber (Class of 1949)Football, Baseball
Simeon Margolis (Class of 1953)Basketball, Baseball
Jim Margraff (Class of 1982)Football
Michael O'Neill (Class of 1978)Lacrosse
 
Class of 1998
Tim Collins (Class of 1980)Swimming
Del Dressel (Class of 1986)Lacrosse
Mike Federico (Class of 1980)Lacrosse
Wilson Fewster (Class of 1950)Coach, Lacrosse, Football
Dawn Richards Tolbert (Class of 1985)Basketball
Jerome Schnydman (Class of 1967)Lacrosse
 
Class of 1999
Tom Ahern (Class of 1963)Fencing
Craig Brooks (Class of 1986)Baseball
Bill Kinling (Class of 1950)Soccer
Heather Klink (Class of 1988)Lacrosse, Field Hockey
Larry Quinn (Class of 1985)Lacrosse
Brooke Tunstall (Class of 1948)Lacrosse
 
Class of 2000
Andy Bernstein (Class of 1990)Baseball
Alice Collins Margraff (Class of 1989)Lacrosse, Field Hockey, Squash
Mike Leonhardt (Class of 1984)Swimming
Dave Pietramala (Class of 1989)Lacrosse
Church Yearley (Class of 1934)Lacrosse, Football, Basketball
 
Class of 2001
Pete Blohm (Class of 1987)Baseball
Andy Enfield (Class of 1991)Basketball
Frank Gangemi (Class of 1991)Football
Mark Greenberg (Class of 1980)Lacrosse
Rick Kowalchuk (Class of 1974)Lacrosse, Football
Juliane Rolapp Huguely (Class of 1991)Basketball
Lou Ruland (Class of 1955)Wrestling, Lacrosse
 
Class of 2002
Jeff Fang (Class of 1992)Baseball
Lorne Guild (Class of 1932)Men's Lacrosse, Football
Cindy Harper Covington (Class of 1988)Basketball, Track
Patty Lagator Knott (Class of 1990)Lacrosse
Austin "Jerry" Schmidt (Class of 1962)Lacrosse, Football
Paul Weiss (Class of 1970)Football, Lacrosse
 
Class of 2003
John DeTommaso (Class of 1986)Lacrosse
Tom Finegan (Class of 1988)Football, Baseball
Jay Gangemi (Class of 1992)Basketball
Sylke Knuppel (Class of 1993)Basketball, Track, Soccer
 
Class of 2004
Andy Goldberg (Class of 1986)Fencing
Kathy Hart (Class of 1989)Lacrosse, Field Hockey, Squash
Hank Kaestner (Class of 1967)Lacrosse
Joe Kail (Class of 1994)Baseball
Les Matthews (Class of 1973)Lacrosse, Football
Steve Mitchell (Class of 1987)Lacrosse, Basketball, Football
Doug Morgan (Class of 1981)Swimming
Julie Siegrist (Class of 1990)Lacrosse, Field Hockey
Auctions
Online Store