Johns Hopkins Athletic Hall of Fame Members • Alphabetical Listing

Johns Hopkins Athletic Hall of Fame (Alphabetical Listing) 

Tom Ahern (Class of 1963)Fencing
Julie Anderson (Class of 1998)Basketball
Angie Arnold (Class of 1998)Basketball
 
Bob Babb (Class of 1977)Coach
Monika Bay (Class of 1982)Swimming
Andy Bernstein (Class of 1990)Baseball
Tom Biddison (Class of 1928)Football, Lacrosse
John BielawskiAthletic Trainer
Jon Blank (Class of 1981)Swimming
Pete Blohm (Class of 1987)Baseball
Vern Booth (Class of 1924)Track and Field
Francine Brennan Byers (Class of 1996)Field Hockey, Lacrosse
Craig Brooks (Class of 1986)Baseball
Emil "Buzzy" Budnitz (Class of 1953)Soccer, Lacrosse, Basketball
Lloyd Bunting (Class of 1950)Football, Lacrosse
Luke Busby (Class of 1994)Basketball
 
Mark Campbell (Class of 1986)Baseball, Football
Beth Cariello Fifer (Class of 1994)Field Hockey, Lacrosse
Henry Ciccarone (Class of 1962)Football, Lacrosse, Coach
Louis Clarke (Class of 1922)Track and Field
Charlie Coker (Class of 1970)Lacrosse, Football, Wrestling
Alice Collins Margraff (Class of 1989)Lacrosse, Field Hockey, Squash
Tim Collins (Class of 1980)Swimming
Frank ComfortCoach
Jeff Cook (Class of 1982)Lacrosse
Paul Cordts (Class of 1980)Fencing
Joe Cowan (Class of 1969)Football, Lacrosse
 
John DeTommaso (Class of 1986)Lacrosse
Mike DiCio (Class of 1979)Swimming & Diving
Amy Dodrill (Class of 1995)Basketball
Del Dressel (Class of 1986)Lacrosse
 
Dave Emala (Class of 1979)Baseball, Football
Andy Enfield (Class of 1991)Basketball
 
Jeff Fang (Class of 1992)Baseball
Mike Federico (Class of 1980)Lacrosse
Wilson Fewster (Class of 1950)Coach, Lacrosse, Football
Tom Finegan (Class of 1988)Football, Baseball
 
Frank Gangemi (Class of 1991)Football
Jay Gangemi (Class of 1992)Basketball
Oscar Garcia-Rivera (Class of 1960)Football, Lacrosse
Andy Goldberg (Class of 1986)Fencing
Mark Greenberg (Class of 1980)Lacrosse
Gerry Greenfield (Class of 1974)Track & Field
Frank Grzywacz (Class of 1994)Basketball
Lorne Guild (Class of 1932)Men's Lacrosse, Football
 
Cindy Harper Covington (Class of 1988)Basketball, Track
Kathy Hart (Class of 1989)Lacrosse, Field Hockey, Squash
Mark Horning (Class of 1975)Swimming
 
Bill Jews (Class of 1974)Basketball
Matt Johnson (Class of 1998)Swimming
 
Hank Kaestner (Class of 1967)Lacrosse
Joe Kail (Class of 1994)Baseball
Kristie Kantowski Lilly (Class of 1991)Basketball
Loree Keleher (Class of 1978)Fencing
Jim Kelley (Class of 1961)Football, Wrestling
Donaldson Kelly (Class of 1934)Lacrosse, Basketball, Football
Quint Kessenich (Class of 1990)Lacrosse
Bill Kinling (Class of 1950)Soccer
Heather Klink (Class of 1988)Lacrosse, Field Hockey
Sylke Knuppel (Class of 1993)Basketball, Track, Soccer
Lou Koerber (Class of 1949)Football, Baseball
Rick Kowalchuk (Class of 1974)Lacrosse, Football
 
Patty Lagator Knott (Class of 1990)Lacrosse
John Lang (Class of 1928)Lacrosse, Basketball, Football
Millard T. Lang (Class of 1934)Soccer, Lacrosse
Mike Leonhardt (Class of 1984)Swimming
 
C. Gardner Mallonee (Class of 1928)Football, Lacrosse, Coach
Simeon Margolis (Class of 1953)Basketball, Baseball
Jim Margraff (Class of 1982)Football
Stu Markley (Class of 1994)Football
Les Matthews (Class of 1973)Lacrosse, Football
Brad McLam (Class of 1986)Lacrosse, Football
Bill Milne (Class of 1974)Swimming
Steve Mitchell (Class of 1987)Lacrosse, Basketball, Football
Doug Morgan (Class of 1981)Swimming
William "Kelso" Morrill, Sr. (Class of 1927)Coach
William "Bill" Morrill, Jr. (Class of 1959)Lacrosse
 
Dick Oles (Class of 1968)Coach, Fencing
Michael O'Neill (Class of 1978)Lacrosse
Scott Orlovsky (Class of 1998)Baseball
 
Frank Parreira (Class of 1980)Baseball
Brian Piccola (Class of 1995)Lacrosse
Dave Pietramala (Class of 1989)Lacrosse
Dave Psenicska (Class of 1988)Baseball
 
Larry Quinn (Class of 1985)Lacrosse
 
Dawn Richards Tolbert (Class of 1985)Basketball
Terry Riordan (Class of 1996)Lacrosse
John Robinson (Class of 1992)Cross Country, Track
Juliane Rolapp Huguely (Class of 1991)Basketball
Lou Ruland (Class of 1955)Wrestling, Lacrosse
 
Rebecca Savage Keller (Class of 1994)Lacrosse, Soccer, Squash
"Father" Bill Schmeisser (Class of 1902)Coach, Lacrosse
Austin "Jerry" Schmidt (Class of 1962)Lacrosse, Football
Jerome Schnydman (Class of 1967)Lacrosse
Bob Scott (Class of 1952)Coach, Administrator
Dr. G. Wilson Shaffer (Class of 1924)Administrator
Julie Siegrist (Class of 1990)Lacrosse, Field Hockey
Bill Smiddy (Class of 1980)Swimming
Fred Smith (Class of 1950)Lacrosse, Wrestling, Coach
Eric Steidinger (Class of 1994)Swimming
Bill Stromberg (Class of 1982)Football, Baseball
 
Jack Thomas (Class of 1974)Football, Lacrosse
Harry Tighe (Class of 1950)Soccer, Track and Field, Wrestling
John Tolson (Class of 1941)Lacrosse
Brooke Tunstall (Class of 1948)Lacrosse
Doug Turnbull, Jr. (Class of 1925)Football, Lacrosse
Jack Turnbull (Class of 1932)Football, Lacrosse
Marshall Turner Administrator
 
Jenn Ward (Class of 1996)Lacrosse
Mickey Webster (Class of 1959)Lacrosse
Paul Weiss (Class of 1970)Football, Lacrosse
Franz Wittelsberger (Class of 1976)Lacrosse, Football
Brian Wood (Class of 1987)Lacrosse
 
Church Yearley (Class of 1934)Lacrosse, Football, Basketball

  Printer-friendly format   Email this article
Johns Hopkins University NCAA Centennial Conference