HopkinsSports Instagram

Traditions

HOPKINSSPORTS.COM - Johns Hopkins Official Athletic Website

Traditions

Johns Hopkins Academic All-Americans

Academic All-America Teams are selected by CoSIDA:The College Sports Information Directors of America (CoSIDA) selects Academic All-America teams in 12 programs: football, women's volleyball, men's soccer, women's soccer, men's basketball, women's basketball, baseball, softball, men's track & field/cross country, women's track & field/cross country, men's at-large and women's at-large. A first team, second team and third team are selected in the Division I, Division II, Division III and College (NAIA, CIS, 2-year) Divisions. Football consists of just first and second teams.

AT-LARGE PROGRAM:Eligible sports are women's bowling, women's crew, men's and women's fencing, women's field hockey, men's and women's golf, men's and women's gymnastics, men's and women's ice hockey, men's and women's lacrosse, men's and women's rifle, men's and women's skiing, men's and women's swimming, men's and women's tennis, men's volleyball, men's and women's water polo and men's wrestling. In the at-large program, nominations are limited to four per school per gender. Thus, each institution may nominate a total of four men's at-large candidates and four women's at-large candidates. If an institution participates in both the Division III and the Division I divisions, it may nominate a total of four men and four women between the two divisions. There is no limit to the number of candidates that may be nominated for a particular sport.

NOMINATION CRITERIA:To be nominated, the student-athlete must be a starter or important reserve with at least a 3.30 cumulative grade point average (on a 4.0 scale) for his/her career (note the GPA minimum was raised from 3.2 to 3.3 during the 2008-09 academic year). No athlete is eligible until he/she has reached sophomore athletic and academic standing at his/her current institution (thus, true freshmen, red-shirt freshmen and ineligible transfers are not eligible). In the cases of transfers, graduate students and junior college graduates, the athlete must have completed one full academic year at the nominating institution to be eligible.

Johns Hopkins All-Time Academic All-Americans - Alphabetical Listing
Name Sport Team Acad. Year
Kevin Alford Men's At-Large (Men's Tennis) 2nd Team 2002-03
John Arena Football 1st Team 2012-13
John Arena Football 1st Team 2013-14
John Arena Football Academic All-American of the Year 2013-14
Joshua Baker Men's Track and Cross Country 2nd Team 2012-13
Glenn Balbus Men's At-Large (Men's Fencing) 1st Team 2014-15
Glenn Balbus Men's At-Large (Men's Fencing) 1st Team 2015-16
Glenn Balbus Men's At-Large Academic All-American of the Year 2015-16
Devin Balkcom Men's At-Large (Men's Swimming) 1st Team 1996-97
Devin Balkcom Men's At-Large (Men's Swimming) 1st Team 1997-98
Chris Baugh Football 1st Team 1998-99
Ana Bogdanovski Women's At-Large (Women's Swimming) 1st Team 2013-14
Ana Bogdanovski Women's At-Large Academic All-American of the Year 2013-14
Ana Bogdanovski Women's At-Large (Women's Swimming) 1st Team 2014-15
Ana Bogdanovski Women's At-Large Academic All-American of the Year 2014-15
Vincenzo Bonaddio Football 2nd Team 2012-13
Vincenzo Bonaddio Football 1st Team 2013-14
Ken Brodkowitz Baseball 2nd Team 1990-91
George Bugarinovic Men's Basketball 3rd Team 2014-15
Joseph Bushey Baseball 2nd Team 1994-95
Rowan Cade Football 2nd Team 2015-16
Jack Campbell Football 2nd Team 2015-16
Jack Campbell Football 1st Team 2016-17
Tim Casale Baseball 3rd Team 2003-04
Johanna Chapin Women's Soccer 3rd Team 2007-08
Lindsay Cheu Women's Track and Cross Country 3rd Team 2015-16
Lindsay Cheu Women's Track and Cross Country 1st Team 2016-17
John Christ Baseball 1st Team 1997-98
John Christ Baseball 1st Team 1998-99
Dan Coble Men's Soccer 2nd Team 2006-07
Sean Coleman Men's Soccer 1st Team 2011-12
Lindsay Collins Women's At-Large (Women's Swimming) 1st Team 2000-01
George Coutros Baseball 1st Team 1977-78
Taylor D'Amore Women's At-Large (Women's Lacrosse) 1st Team 2013-14
Kathy Darling Women's Basketball 2nd Team 2002-03
Kathy Darling Women's Track and Cross Country 1st Team 2002-03
Kathy Darling Women's Track and Cross Country Academic All-American of the Year 2002-03
Thomas de Lyon Men's At-Large (Water Polo) 1st Team 2013-14
Paul DiCamillo Men's At-Large (Cross Country) 3rd Team 1995-96
Paul DiCamillo Men's At-Large (Cross Country) 1st Team 1996-97
P.J. DiConza Men's At-Large (Men's Lacrosse) 2nd Team 2001-02
Joe DiTrolio Football 1st Team 2013-14
Matt Dolente Men's At-Large (Men's Lacrosse) 2nd Team 2010-11
Doug Drummond Football 2nd Team 2011-12
Evan Earnest Football 1st Team 2006-07
Dave Emala Baseball 1st Team 1976-77
Andy Enfield Men's Basketball 2nd Team 1989-90
Andy Enfield Men's Basketball 1st Team 1990-91
Jake Enterlin Baseball 2nd Team 2015-16
Jeff Fang Baseball 3rd Team 1991-92
Jonas Fester Baseball 3rd Team 2007-08
Todd Flannery Baseball 1st Team 1997-98
Tyler Goldstein Baseball 3rd Team 2012-13
Andrew Greenhalgh Men's At-Large (Men's Swimming) 2nd Team 2014-15
Andrew Greenhalgh Men's At-Large (Men's Swimming) 1st Team 2015-16
Andrew Greenhalgh Men's At-Large (Men's Swimming) 1st Team 2016-17
Matt Griffin Men's Basketball 3rd Team 2006-07
Tanya Gulnik Women's At-Large (Women's Tennis) 2nd Team 2006-07
Larry Gulotta Football 2nd Team 1998-99
Tyler Harris Men's At-Large (Men's Swimming) 2nd Team 2005-06
Andy Hersh Men's At-Large (Men's Tennis) 2nd Team 2012-13
Jonathan Hettleman Baseball 1st Team 2013-14
Hailey Hogan Women's At-Large (Women's Tennis) 3rd Team 2013-14
Drew Holland Men's Soccer 2nd Team 2011-12
Charles Houck Football 1st Team 1977-78
Michael House Football 1st Team 1993-94
Michael House Football 1st Team 1994-95
Ryan Kealy Baseball 2nd Team 2007-08
John Kegelman Men's At-Large (Men's Swimming) 1st Team 2008-09
John Kegelman Men's At-Large Academic All-American of the Year 2008-09
Will Kimball Men's At-Large (Men's Swimming) 1st Team 2013-14
Lindsey Kimura Women's Soccer 2nd Team 2005-06
Lindsey Kimura Women's Soccer 3rd Team 2006-07
Taylor Kitayama Women's At-Large (Women's Swimming) 2nd Team 2012-13
Taylor Kitayama Women's At-Large (Women's Swimming) 1st Team 2013-14
Jon Kleinman Men's At-Large (Men's Swimming) 3rd Team 2004-05
Greg Kogut Men's At-Large (Men's Swimming) 2nd Team 2014-15
Pam Kopfensteiner Women's Soccer 1st Team 2011-12
Nandita Krishnan Women's At-Large (Women's Tennis) 3rd Team 2011-12
Hannah Kronick Women'sSoccer 3rd Team 2013-14
Hannah Kronick Women's Soccer 3rd Team 2014-15
Alex Ladd Women's At-Large (Women's Swimming) 1st Team 2012-13
Nancy Lentz Women's At-Large (Women's Lacrosse) 1st Team 1993-94
Peter LeSueur Men's At-Large (Men's Lacrosse) 2nd Team 2004-05
Steve Levinson Football 2nd Team 2009-10
David Lewing Baseball 1st Team 1976-77
David Lewing Baseball 1st Team 1977-78
Cameron Little Football 2nd Team 2016-17
Kevin Little Men's At-Large (Men's Fencing) 3rd Team 1997-98
Kevin Little Men's At-Large (Men's Fencing) 2nd Team 1998-99
Kevin Little Men's At-Large (Men's Fencing) 3rd Team 2000-01
Frances Loeb Women's Track and Cross Country 3rd Team 2013-14
Frances Loeb Women's Track and Cross Country 2nd Team 2014-15
Dave Lofthus Men's At-Large (Men's Swimming) 2nd Team 2001-02
Dave Lofthus Men's At-Large (Men's Swimming) 1st Team 2002-03
Paul Longo Football 2nd Team 2003-04
Michael Longo Football 1st Team 2014-15
Milford Marchant Men's At-Large (Men's Lacrosse) 3rd Team 1995-96
Stu Markley Football 2nd Team 1993-94
Roland Massimino Football 1st Team 2011-12
Scott May Men's At-Large (Men's Swimming) 3rd Team 1990-91
Tim McCarty Men's Basketball 3rd Team 2010-11
Tim McCarty Men's Basketball 3rd Team 2011-12
Zaman Mirzadeh Men's At-Large (Water Polo) 1st Team 2000-01
Rob Morrison Baseball 1st Team 2003-04
Akash Naik Men's Soccer 3rd Team 2008-09
Todd Ouska Baseball 2nd Team 1993-94
Todd Ouska Baseball 3rd Team 1994-95
Jenn Paulucci Women's Soccer 1st Team 2009-10
Jenn Paulucci Women's Soccer 1st Team 2010-11
Blaine Phillips Men's Soccer 3rd Team 2006-07
Rob Pietroforte Baseball 3rd Team 2006-07
Rob Pietroforte Baseball 1st Team 2007-08
Scott Pitz Men's At-Large (Men's Swimming) 2nd Team 2003-04
Lou Podrazik Baseball 1st Team 1975-76
Paul Rabil Men's At-Large (Men's Lacrosse) 3rd Team 2006-07
Paul Rabil Men's At-Large (Men's Lacrosse) 2nd Team 2007-08
Samy Ramadane Men's Soccer 3rd Team 2016-17
Kristen Redsun Women's Soccer 2nd Team 2011-12
John Robinson Men's At-Large (Cross Country) 3rd Team 1991-92
Michael Rocca Football 2nd Team 2014-15
Greg Roehrig Men's Basketball 2nd Team 1997-98
Elizabeth Rogers Women's At-Large (Women's Swimming) 2nd Team 2011-12
Meighan Roose Women's At-Large (Field Hockey) 3rd Team 2005-06
Jim Sanders Football 2nd Team 2005-06
James Schoettler Football 2nd Team 1977-78
Jeremy Selbst Men's At-Large (Water Polo) 3rd Team 2009-10
Jeremy Selbst Men's At-Large (Water Polo) 1st Team 2010-11
Maggie Shelton Women's Track and Cross Country 2nd Team 2013-14
Michael Stoffel Football 2nd Team 2009-10
Erica Suter Women's Soccer 1st Team 2011-12
John Swarr Baseball 1st Team 2009-10
Kale Sweeney Football 2nd Team 2011-12
Mike Swiercz Men's Soccer 2nd Team 2016-17
Scott Tarantino Baseball 3rd Team 1989-90
Steve Tobochnik Men's Track and Cross Country 3rd Team 2010-11
Jack Toner Football 2nd Team 2015-16
Jack Toner Football 1st Team 2016-17
Christina Valerio Women's Track and Cross Country 2nd Team 2010-11
Meg Van de Loo Women's Soccer 2nd Team 2016-17
Carolyn Warren Women's At-Large (Women's Tennis) 2nd Team 2010-11
Chris Watson Men's At-Large (Men's Lacrosse) 3rd Team 2003-04
Chris Watson Men's At-Large (Men's Lacrosse) 2nd Team 2004-05
Jay Webber Baseball 2nd Team 1993-94
Adam Weiner Baseball 2nd Team 2012-13
Chris Wilhelm Baseball 3rd Team 2012-13
Kevin Yee Men's At-Large (Water Polo) 3rd Team 2015-16
Ryan Zakszeski Baseball 1st Team 2012-13
Auctions
Online Store